Konferencja FOEEiG
13 lutego 2025 r. w Centrum Prasowym PAP w Warszawie odbyła się konferencja Forum Odbiorców Energii Elektrycznej i Gazu pt. Regulacje unijne a niskoemisyjna transformacja technologiczna przemysłu – warunki przeprowadzenia i zagrożenia.
Przemysł musi najpierw przeżyć, aby kiedyś osiągnąć neutralność klimatyczną. Mamy nadzieję, że choć na chwilę odstąpimy od patrzenia na gospodarkę przez pryzmat ekologii, a zaczniemy patrzeć przez pryzmat konkurencyjności. Przemysł musi być silny militarnie i gospodarczo. Musimy pamiętać o konkurencyjności
— powiedział Henryk Kaliś, Prezes Forum Odbiorców Energii Elektrycznej i Gazu otwierając konferencję.
Podczas wydarzenia Pan Henryk Kaliś, Prezes Forum oraz Pan Piotr Mikusek, Dyrektor Biura Regulacji, Grupy Azoty zaprezentowali raport Ocena wpływu wdrożenia celu 90% redukcji emisji CO2 w gospodarce unijnej do 2040 roku oraz regulacji pakietu Gotowi na 55 na polski przemysł. Autorem raportu przygotowanego na zlecenie Forum jest Maciej Burny.
Podczas konferencji Pan Piotr Kardaś, Członek Zarządu Forum przedstawił ocenę wpływu zmian w EU ETS na przemysł oraz Pan Grzegorz Krechowiecki ze Stowarzyszenia Producentów Cementu omówił mechanizm CBAM i jego wpływ na zachowanie konkurencyjności przemysłu w UE.
Po prezentacji odbyła się debata z przedstawicielami przemysłu, którzy dyskutowali nad tym, jak pogodzić dekarbonizację z koniecznością zachowania konkurencyjności przemysłu w Polsce i Europie.
W panelu udział wzięli:
- Bogusław Ochab, Prezes Zarządu Zakładów Górniczo-Hutniczych Bolesław S.A.,
- Aleksandra Kania, Dyrektor ds. współpracy z instytucjami państwowymi i partnerami strategicznymi ArcelorMittal Poland,
- Piotr Mikusek, Dyrektor biura regulacji Grupy Azoty S.A.,
- Wojciech Więcławik, Prezes Zarządu CMC Poland sp. z o.o.,
- Michał Jarczyński, Prezes Zarządu Arctic Paper S.A..
Wydarzenie prowadził Pan Wojciech Jakóbik.
Co jest istotne
Transformacja jest potrzebna i nieunikniona. Jednak zielona energia musi być tania i stabilna. Bez taniej energii polski i europejski przemysł będzie miał problem z konkurencyjnością globalną.
Dotychczasowe zapowiedzi i propozycje nowej Komisji Europejskiej związane z konkurencyjnością przemysłu energochłonnego są dalece niewystarczające. Nie zapewniają one możliwości przeprowadzenia transformacji niskoemisyjnej w branżach energochłonnych
Niezbędne jest szybkie i znaczące zwiększenie dofinansowania dekarbonizacji przemysłu. Konieczne jest znaczące zaangażowanie zarówno środków krajowych, jak i unijnych.
Należy zwiększyć wysiłki na rzecz zapewnienia przystępnych cenowo i stałych niskoemisyjnych źródeł energii dla przemysłu (elektryfikacja produkcji, dodatkowe wolumeny energii na potrzeby produkcji zielonego wodoru, CCS/CCU).